ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 69-71

Χάνοντας το τελευταίο σουτ 3 πόντων η ομάδα μας, έχασε και τον αγώνα με 69-71

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Κομοτηνή δεν κατάφερε να κερδίσει την Κατερίνη και έχασε ένα καλάθι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας όπου έβρισκε εύκολα λύσεις πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε με 21-15 στο α' δεκάλεπτο. Η κούραση των μοναδικών δυο ψηλών (Μανάκα-Λεχούδη) όμως στο β δεκάλεπτο, και η αγωνιστική άνοδος του Ασημάκη έφεραν την ομάδα μας πίσω στο σκορ, τελειώνοντας το ημίχρονο με 31-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κομοτηνή παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, έκανε επιμέρους σκορ 22-10 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο 53-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης πίεσε πολύ την μπάλα, βελτίωσε πολύ την άμυνά της και με αιφνιδιασμούς έφερε το ματς στην ισοπαλία. Καθοριστική φάση η άδικη αποβολή του Λεχούδη με 5ο φάουλ, χρεώνοντάς του οι διαιτητές τεχνική ποινή για flopping. Ο Πιερικός-Αρχέλαος προηγήθηκε με 4 πόντους δευτερόλπετα πριν τη λήξη, και η Κομοτηνή με καλάθι έφερε το παιχνίδι στο καλάθι 6'' πριν τη λήξη. Η ομάδα της Κατερίνης πήρε time-out, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην επαναφορά. Time-out της Κομοτηνής και ύστερα από διείσδυση η μπάλα βγήκε στο 3ποντο όπου έγινε το ελεύθερο σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Φουτζηλάς.

Δεκάλεπτα: 21-15, 31-36, 53-46, 69-71.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος , Διαμαντίδης 3 (1), Φαρασόπουλος, Λεχούδης 13 (2), Ντίνας 12 (1), Κατσαούνης, Μπεκρής 18 (3), Καλατζής 4, Καραμπέκης 3, Μανάκας 16.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου) : Γκοντόπουλος 15 (2), Παρμακτσίδης, Χριστοδούλου 13, Πρισκομμάτης 2, Αμπαράς 8 (2), Ασημάκης 20, Σπυρόπουλος 2, Οικονόμου 11.