ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 71-59

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας μέσα στην Ξάνθη και γνώρισε την ήττα με 71-59.

Ο ΓΑΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, εξουδετερώνοντας τα επιθετικά ατού των αντιπάλων και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ. Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 20-25. Στο σημείο εκείνο, ο Χαλήλ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ επάνω στον Κουτσογιάννη, ο παίκτης της Ξάνθης έβρισε τον Χαλήλ και πιαστήκανε στα χέρια. Αυτό είχε ως συνέπεια να αποβληθούν και οι δυο από τον υπόλοιπο αγώνα. Οι διαιτητές διέκοψαν το ματς για 10’ λόγω της ταραχής που δημιουργήθηκε στην κερκίδα, και η ομάδα μας έχασε τον ρυθμό της και τον προσανατολισμό που είχε ως εκείνο το σημείο. Έτσι με ένα επιμέρους 7-0, το ημίχρονο έληξε 27-25.

Στο γ’ δεκάλεπτο η Ξάνθη πήρε μια διαφορά 10 πόντων, η οποία μειώθηκε εφαρμόζοντας πίεση ο ΓΑΣ σε όλο το γήπεδο και το δεκάλεπτο έληξε με έξι πόντους διαφορά. Παρά την προσπάθεια που έκανε η ομάδα μας στο δ’ δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο και η Ξάνθη πήρε δίκαια τη νίκη με 71-59.

* Οι διαιτητές κράτησαν τα δελτία των δυο αθλητών που όπως φαίνεται θα τιμωρηθούν.

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα: 7-12, 27-25, 48-42, 71-59

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής 2, Σταματέλος, Διαμαντίδης 2, Μανάκας 2, Λεχούδης 16, Ντίνας 10 (1), Κατσαούνης, Μπεκρής 7, Καλατζής 13 (1), Καραμπέκης 2, Στασινόπουλος 2, Χαλήλ 3.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 5, Παπαδάκης 6, Γρούδος, Σταμπουλής 11, Στεφανίδης 18 (2), Τσιόγκας, Παπανικολάου 7, Κουτσογιάννης 6, Κουμπάνης 4,  Τατάρης 14 (2), Παλάκης, Πετς.

Επόμενος αγώνας μας, πάλι εκτός έδρας, στην Θεσσαλονίκη με τον Αργοναύτη Καλαμαριάς