ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ 2016-2017

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗ : 58-54

Η ομάδα των παίδων αγωνίστηκαν εναντίον της Ασπίδας Ξάνθης και έπαιξε αρκετά ανταγωνιστικά.

Ξεκινώντας αρκετά μέτρια το ματς οι παίκτες μας βρέθηκαν να χάνουν 9-0. Σιγά σιγά τα παιδιά μας άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να παίζουν πολύ ωραίο μπάσκετ παρόλα αυτά στην άμυνα τα χαμένα ριμπάουντ έκαναν την διαφορά και έδωσαν ένα άνετο προβάδισμα στην ομάδα της Ξάνθης με 25-13. Δυστυχώς στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας εχασαν τον προσανατολισμό τους στην επίθεση σκοράροντας μόλις 6 πόντους χάνοντας σημαντικό έδαφος στο ημίχρονο αφού η διαφορά πήγε στο -21 (40-19).

Όμως όπως φάνηκε όλα αυτά ήταν μία κακή αρχή καθώς στο επόμενο μισό του αγώνα με καλή άμυνα και περισσότερες επιθετικές λύσεις μείωσαν αρκετά την διαφορά. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για τους παίδες! Οι παίκτες αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα έφτασαν το -21 στο -8, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και η καλή άμυνα έφτασαν το ματς κόντα σε μια μεγάλη ανατροπή. Στο τελευταίο όμως 5λεπτο τα πολλά διαιτητικά λάθη έδωσαν και πάλι ανάσα στην Ασπίδα. Τελικά οι παίκτες έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια και τελείωσαν το ματς 58-54.

Ο προπονητής της ομάδας Φώτης Ζάντζας ήταν πολύ ευχαριστημένος για την δεύτερο μισό. Μία ομάδα ταλαντούχα γεμάτη από 2002 και 2003 σε αντίθεση με την ομάδα της Ασπίδας που η περισσότερη παίκτες της είναι 2001 γεννημένοι. Σημαντικό στοιχείο για την ομάδα μας η άμυνα που δέχτηκε στο 2ο ημίχρονο μόλις 18 πόντους. Μία γλυκόπικρη εμφάνιση από τους ταλαντούχους παίδες, πικρή καθώς έχασαν το ματς, γλυκιά για μία πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον πρώτο του ομίλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:25-13, 40-19, 47-30, 58-54.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Σμύρογλου 8 (1), Χαραλαμπίδης 19 (1), Γάτος Κ. , Αλεξιάδης, Καρανικολίδης 2, Αρβανιτάκης 2, Παυλάκης 4, Δελιανίδης, Παππαδόπουλος 19 (2), Τιτόπουλος, Θεοδωρίδης.

Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗ 1976: (Φ. Ζάντζας) Μαργαρίτης, Κοπτόπουλος, Στουπάς 6 (2), Μποζατζίδης 2, Τσορμπατζόγλου 8, Ζηκόπουλος, Φαλαλάκης, Ναλμπάντης 15, Λαρίσης 17, Γκιουζελίδης 6, Κατσαούνης.