14η αγωνιστικη Γ εθνικησ: Νεα Μουδανια - ΓΑΣ Κομοτηνη 61 - 67

Στο ξεκίνημα του 2ου γύρου, η ομάδα μας κέρδισε μέσα στα Μουδανιά 61-67

Τις 7 νίκες και 7 ήττες έφτασε η ομάδα μας με τη νίκη αυτή που άνοιξε την αυλαία του 2ου γύρου. Συνεχίζοντας τις καλές και ουσιαστικές της εμφανίσεις η ΚΟΜΟΤΗΝΗ έκανε την 4η συνεχόμενη νίκη και ξέφυγε αρκετά από τις ομάδες που βρίσκονται στη θέση υποβιβασμού.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας που βρέθηκε να κυνηγάει στο πρώτο δεκάλεπτο τα Νέα Μουδανιά με 18 - 10. Με άστοχα μακρινά σουτ στην επίθεση και κακές αμυντικές λειτουργίες βρέθηκε πίσω στο σκορ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν με 3 εύστοχα τρίποντα από τον 13χρονο ! guard και πολά υποσχόμενο ταλαντούχο παίκτη Φιλοξενίδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτε ςμας μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι με αμυντικό προσανατολισμό και κατάφεραν να περάσουν μπροστά 25-32, πριν κάνουν ένα αχρείαστο φάουλ στη λήξη του ημιχρόνου στο τρίποντο και με το οποίο οι γηπεδούχοι με 3/3 βολές έκλεισαν το 2ο δεκάλπετο με 4 πόντους διαφορά.

Η ανεκτικότητα των δυο διαιτητών στα πολλά φάουλ που έκαναν οι νεαροί παίκτες των Μουδανιών, δεν επέτρεψαν στο ΓΑΣ να ξεφύγει με μεγαλύτερο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο και με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και όλο το υπόλοιπο 4ο δεκάλεπτο. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα μας ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά, χάρη στις 4/4 βολές του Σιμάκη και ένα καθοριστικό κλέψιμο του ίδοι και εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Χαρακτηριστικό του αγώνα, ο υπέροχος μικρός (γεννημένος το 2003) των Μουδανιών - Φιλοξενίδης- που τελείωσε το ματς με 19 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 28-32, 42-49, 61-68
Διαιτητές: Μαλτέσιος-Τοκμακίδης
ΜΟΥΔΑΝΙΑ (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος, Βέτσος 9 (1), Τεζετζίδης 12, Τσιγγελίδης 5, Αντωνιάδης, Κοκκίνης 3 (1), Φιλοξενίδης 19 (3), Χαρίστος Σ 12, Παντελέρης, Σερέτης 1.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπής 4, Αθανασίου 7 (1), Χατζηδημητρίου 10, Καναράς 7 (1), Σιμάκης 17, Καλατζής 6, Καραμπέκης 2, Χαλίλ 15.