5η αγωνιστικη Γ εθνικησ: ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΓΑΣ Χαλκηδονασ 69-80

Παρά την καλή εμφάνιση, η ομάδα μας γνώρισε την ήττα από την έμπειρη Χαλκηδόνα με 69-80

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας στην επίθεση σημειώνοντας 22 πόντους και ευστοχώντας σε αρκετά τρίποντα. Οι αναγκαστικές αλλαγές λόγω φάουλ των δυο γκαρντ μας, Καλαντζή και Σκεμπή, έριξαν τον ρυθμό της ομάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα σίγησε επιθετικά και οι αντίπαλοι παίζοντας έξυπνα και χρησιμοποιώντας την εμπειρία τους κατάφεραν να προηγηθούν με 13 πόντους, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με ένα επιμέρους 5-0 το ημίχρονο έληξε 34-42.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε δυνατά, έπαιξε καλή άμυνα και μείωνε συνεχώς τη διαφορά (επιμέρους σκορ 15-12), και τέλος τρίτης περιόδου 49-54. Στην τέταρτη περίοδο όμως έπαιξε κακή άμυνα, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε σουτ και εκμεταλεύτηκαν όλα τα φάουλ που κέρδισαν, βάζοντας τις ελεύθερες βολές. Όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες μας πιέζοντας και σουτάροντας 3 ποντα δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Χαρακτηριστικό του ματς οι 7 πόντοι που σημείωσε η ομάδα μας από ελεύθερες βολές, σε αντίθεση με τις 24 των αντιπάλων.

Δεκάλεπτα: 22 - 18, 34 - 42, 49 - 54, 69 - 80

Διαιτητές: Εκίζογλου, Λαδάς

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Καραγιώργος, Σκεμπής 13, Χατζηδημητρίου 11 (1), Καναράς 10 (2), Σιμάκης 12 (1), Καλατζής 12 (3), Καραμπέκης, Χαλίλ 2, Γκουτσίδης

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης) : Τουλούμης 12 (2), Μαρκίδης 10, Μαραπίδης 6, Παπαδόπουλος, Λαΐδης, Μπατάκος 13, Σεφερίδης 8, Κοτζαγιάννης 10, Χαρτόπουλος 21 (2).

Πολύ όμορφες εικόνες πρόσφεραν, τα χορευτικά της σχολής χορού Let's Dance, που στο ημίχρονο ψυχαγώγησαν τους φιλάθλους και κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημά τους.

Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που γέμισαν και πάλι τις κερκίδες και μας υποστήριξαν. Η βοήθειά τους είναι πολύ σημαντική για τους αθλητές μας.